Příliš hlučná samota.....

Na druhý soutěžní den máme nachystanou trať o délce 253km a letíme v ní k Olomouci pak přes Praděd na sever do Mikulovic a přes Litomyšl zpět do Šumperka. Jihozápadní vítr o rychlosti přes 5m/s dává tušit , že zejména třetí rameno bude hodně dlouhé proti větru.

Pomalu si teda chystám kafíčko , cigárka a přemýšlím jak se s tím dneska poperu. Určitě bude mít vliv na celkovou rychlost již zmiňované třetí rameno , kdy bude třeba točit proti větru. Při častém točení můžu dost ztratit. No uvidíme jak to půjde.


Dnes jsem se rozhodl jít na méně obsazený server B takže prakticky ihned přijíždí vlečná a jdu nahoru. Zpočátku to za vlečnou dost hází a peru se s kniplem , ale pak se turbulence trochu uklidňuje a v 700m mi vlekař "mává" tož sa vypínám. Letím k mraku a snažím se ustředit v rozfoukané termice , ale po chvíli to vzdávám i proto , že stoupání slábne. Další kumul prakticky identický a tak se rozhlížím kolem dokola kde co by se dalo vzít. Proti větru jsou mraky dost daleko a tak se spíše stahuju k letišti a dokonce vidím čerstvou chmurku.

Stoupání přes dva metry je krásné , ale vítr dělá svoje a já po chvíli úplně ze stoupání vypadávám a už ho prostě nemůžu najít. Nicméně mám kolem 1700m takže se můžu poohlídnout jinam , ale jestli to takhle půjde dál no potěš pařez... 

Mířím do startovního sektoru na návětrnou stranu prvního ramene a očumuju situaci ve směru po startu. Kumulů je dost , ale dost jich taky je už ve stadiu rozpadu. Takže vyčkávám a udržuju občasným přitočením výšku kolem 1900m. 

Na trati se objevilo pár nových mraků , takže se rozhoduju odejít. Stáčím éro do plánovaného směru a tlačím. No ale protože jsem vůl , tak záhy vidím , že jsem až na konci sektoru a pokud bych tlačil dále do pásky tak odstartuju ve 1300m což bych se okrad o dvě stovky metrů takže jsem se prostě jen přesunul pod mrak u pásky a znova dotočil 1800-1900m na nový start. Druhý pokus už vyšel o hodně líp a já odcházím zhruba půl hodiny po otevření pásky. 

Na rychlosti jen s mírným potažením prolítávám rozpad hned za páskou a mířím ke vzdáleným mrakům , které se mi zdají být gut. Než jsem se k nim dohrabal tak nad Mohelnicemi vidím nový mráček a proto lehce stáčím čumák k němu.

Stoupání se zdá být silné , ale při tom bočním větru se mi nedaří pořádně ustředit. Chvíli se s tím peru , ale opouštím zdvih v necelých 1700m i proto , že ve směru letu se objevila další chmurka. Netočím ji , jen lehký delfínek a letím dále. Zhruba 6km před prvním OB mám pár metrů přes 1200 a asi by to chtělo přitočit. Nakonec to rozhodují za mně moje levé ruce , protože jsem netrefil stoupání pod mrakem a tak tedy pokračuju dál otočit a už čumím co kde je po otočáku. Otáčím a mažu pod nový mrak někde mezi Litovlí a Olomoucem. Mám 800m a už by to opravdu chtělo točit.

No stoupání dobré , ale opět ať dělám co dělám nemůžu zdárně ustředit. Nicméně setrvávám pod mrakem a teprve v 1800m opouštím kumul aniž bych bral základnu. Dost mně vítr sfouknul a tak upravuju kurz někam k Šumperku abych se dostal opět na návětrnou stranu ramene a koneckonců i Jeseníků , které budeme teď křižovat. Prolítávám několik mraků , které mi "překážejí" v cestě a získávám pár desítek metrů navíc. To už se blížíme k Jeseníkům. Na jejich začátku jsem trochu na pochybách jestli riskovat a jít na svah , ale jihozápadní vítr není zrovna ideální a navíc v dálce vidím čerstvý mrak a tak tedy mířím k němu.


Stoupání opět přes 2,4m/s , ale zase nemohu pořádně ustředit a odcházím v 1700m. V Jeseníkách mi je jasné , že neprojdu přímo kolem Pradědu , na to nemám výšku , ale dokonce mi to ani nevadí a tak před vysílačem stáčím mašinu kolem Dlouhých strání a dál kolem Červenohorského sedla směrem na Mikulovice. 

Na úrovni onoho sedla stáčím do závětří a co nejrychleji se snažím přeskočit na další kopečky tentokrát u města Jeseník. Není mým zvykem , abych se poflakoval ve výšce okolo 1300m v těchto místech a byl klidný jak želva. Fakt jsem ani lehce neznervózněl. Divné. Nad městem Jeseník vidím pár kumulů a jsem rozhodnutý letět k nim. Než jsem stačil pořádně natočit letadlo do zamýšleného kurzu zjevil se krásný nový mráček prakticky přede mnou no a bylo jasné kam tedy letíme dál.

Chviličku jsem se zase trápil s ustředěním a počáteční stoupání  "jen" 2,2m/s , ale s přibývající výškou sílilo , takže na váriu se objevila chvílemi i hodnota 3m/s což bylo fajn. Tentokrát jsem vydržel až do základny a odměnou bylo nádherných 2350m.

Mikulovice jsou na dohled a cestou k nim v rychlosti prolítávám prakticky v základně ještě mrak a získávám tím aspoň pár dalších metrů k dobru , které se teď po otočení proti větru budou hodit.  Otáčím Mikulovice a nasazuji kurz Litomyšl. Výška je víc než dostačující a tak první mrak , který začínám točit je až u Starého Města a stoupání je opět více než dobré. 

Dobírám skoro 2200m a přestože mě protivítr snesl kus zpět , tak si říkám že je to dobré. Pokračuju na Litomyšl , proskakuju kde se co dá a mám štěstí , že se přede mnou seřadily mraky do hezké dálnice a tak tedy celkem rychle postupuju kupředu. Někde za Červenou Vodou nalítávám stoupání , ale nedaří se mi vůbec ustředit a tak tři kruhy a letím pryč. Jablonné a stejná situace. Přesto přibylo pár desítek dalších metrů a Litomyšl už jen 18km. Nakonec teda dohopsávám do Litomyšle ve 1200m a jsem rád.  

Tak tedy otočeno a teď je třeba dobrat dokluz. Chybí mi ještě nějakých 500m takže by to mohlo někde klapnout. Vidím novou chmuru tak letím k ní , ale po pár zatáčkách ve snaze ustředit , málem padám do vývrtky a tak znechucen odcházím pryč. Výška 1100m. Žádná sláva. Pod další mrak přilétám v 1000m a prostě vím , že teď už musím dotočit jistotu dokluzu. Netrefuju se do stoupání na poprvé , protahuju proti větru a už se to zdá být dobré. Po několika výborných stoupáních okolo 3m/s se mi zdají 2,4 slabé , ale zůstávám a dobírám posledních pár stovek metrů potřebných k dokluzu. 

Po průletu páskou mrknu na tabulku a nemůžu se najít. Aha tady jsem , úplně nahoře. Sakra to jsem nečekal. Určitě mně ještě někdo přeskočí. Nakonec teda zjišťuju , že už se přede mne nikdo nedostal. NÁHODA..... Nejvíc se na tom zřejmě podepsalo třetí rameno proti větru , kdy jsem točil minimálně. 

Co říci závěrem? Den druhý se mi vydařil. Jsem za to rád , ale máme ještě dalších 6 dní před sebou takže kdoví kde budu příště. Třeba na poli. A ještě jedna věc. Včera na TS byl nezvyklý ruch. Za sebe se omlouvám všem , které jsem svým pindáním a kecáním rušil. Příště budu držet hubu , věřte mi. Díky za polet a cg all! 

AHOJ !