Den 6

Tak se nám naše virtuální zápolení chýlí pomalu ke konci. Máme před sebou poslední dva letové dny tak uvidíme co nám přinesou a jestli se ještě nějak změní prozatímní pořadí. Já doufám , že se dostanu do té první dvacítky , neboť na víc nemám nárok se dvěma polními disciplínami.

Taskseter namaloval trať poněkud zajímavého tvaru a nevynechal žádné mírné svahy , které se mu postavily do cesty. Se základnama ve 1250m to může být oříšek. 

Stavím se na grid a vyčkávám než na mně dojde řada. Přijíždí vlečná a smyčí mně do sektoru nad Nitru. Ještě než mi stačí zamávat , tak se vypínám a začínám točit pod mrakem , který jsme prolétli. Ač se zdál být dobrý , nenacházím nic a tak znechucen letím na svah k Zoboru , který by měl aspoň podržet , když už nic jiného. Mrak , který tam je už zmizel za hranou a tak nepředpokládám , že na návětrné straně něco bude. K mému překvapení přece jen vário atakuje třímetrovou hodnotu a já se zvedám o pár desítek metrů než definitivně stoupání zmizí v závětří. Se získanou výškou si troufám přeskočit za hřeben kde se dělá nový kumul , ale spláchlo mně to sakra rychle a já se tlačím zpátky přes východní stranu ven ze závětří. No jestli takhle budu blbnout na trati , tak to už abych si na mapě zakroužkoval všechny použitelné plochy k přistání.....

U Zoboru se tvoří další mrak a tentokráte bez větších potíží trefuju střed a nádherné 3 m/s mně zvedají do základny. Fakt je níž než minule a musím opustit stoupání ve 1450m. Otevírá se páska , ale ještě chvíli se poflakuju v sektoru než se odhodlám ke startu. Chci využít vcelku hezky seřazené kumuly do řady. Tak tedy jdeme na to. Pár kilometrů za páskou vidím lépe situaci přede mnou a vidím , že řada se začíná rozpadat. Krucinál fagot. No nic , přidám se tady ke skupince kroužících kolegů..... Vcelku slušné stoupání a já se rozhoduju co dál. Při pohledu zpět mi padl do oka čerstvě se objevující kumul a tak prakticky není již co řešit. Odcházím zpátky do sektoru. Kumul je prakticky na pásce a můžu ho tedy využít dvakrát. Vytočím startovní výšku a po odstartování ho můžu proskočit na rychlosti. Což se nakonec i stane. Dotáčím základnu , letím kousek do sektoru a chvíli čekám až vítr odfoukne mrak dále na trať. Zapomněl jsem dodat , že první ramenu je vícéméně po větru. 


Plán vychází dokonale a já bez točení získávám 150m a fičím dál k dalšímu mraku kde se situace opakuje. Takhle se mi daří vzít ještě asi dva mraky a pod posledním z nich potkávám ZDJ a přidávám se k němu do točení. Udělal jsem asi dva tři kruhy a vidím po kurzu tvořící se mrak. Opouštím stoupání a fičím dál. No ač je mrak nový jeho síla stoupání mně nenadchla a tak se posunuju dál pod další nový mrak. Tam už je to o poznání lepší a tak vytáčím základnu. Mezitím přiletěl i ZDJ a přitáhl našeho polského kolegu PITa. 

Od té chvíle letíme spolu až prvnímu otočnému bodu. Tam se naše cesty rozcházejí. PIT moc spěchá a tak netrvá dlouho a hlásí pole. Bohužel i ZDJ se zahlásil chvíli před ním. 

Začínám tedy bojovat s ubývající výškou a zvedajícím se terénem "sám". Potkávám N31 , ale ten je o hodně výše než já. I když jsem psal , že bojuju sám , není to pravda. Zahlídl jsem LTO jak brousí vrcholky stromů a ještě ke všemu v závětří. Synku tam nic nenajdeš. A taky že ne. Po chvilce LTO i SVC outland. No ale já na tom nejsem taky zrovna moc dobře s výškou , mraky na dohled jsou v rozpadu a tak se tedy snažím opřít  o hrbolky před sebou. 

Postupuju pomalu ale jistě kupředu systémem opřít se o kopečky a sem tam přitočit , když se něco utrhne. Daří se mi držet si přijatelných 1000m. Nicméně chtělo by to získat daleko víc výšky pro větší klid. Furt to smrdí polem. Jeden hrbol mi poskytl onu kýženou výšku , protože se patrně zrovna utrhla bublina a já se zvedám na 1350m což už je fajn. Chtěl jsem ještě víc , ale vítr nekompromisně tlačí stoupání přes kopec takže jsem nucen slušné stoupání opustit. Asi 10km před druhým "jedu" po hřebeni , který je sice fajn , protože drží a trochu dává , ale je pod úhlem 45´ k OB. Musím přes něj do závětří a honem se nacpat na návětrnou stranu protilehlých strání. Při tom zkouším mrak , který mi "stojí v cestě" a k mému údivu i přes silné závětří ručička vária poskakuje u hodnoty 3m/s. Tak tedy točím a zvedám se rychle do základny , která je tady dokonce v 1750m. Super. Nasazuju kurz k OB , proskakuju ještě jeden mrak po trase , otáčím a mířím zpět k onomu vysokému mraku se silným stoupáním. Není sice přímo na kurzu ke třetímu OB , ale chtěl bych ho ještě jednou využít. Přitáčím co to jde a už upravuju směr na Handlovou. Třetí rameno je proti větru takže by to chtělo točit co nejméně. Ono se řekne , točit co nejméně.... Jenže když vona potvora výška rychle ubývá... Nechci se pouštět hodně dolů , protože pak bych musel dlouho točit a vítr mně snese zpátky dost daleko. Takže letím stylem hop pod mrak , dvě tři kola a šup dále. Před Handlovou se ale rozhoduju setrvat déle ve stoupání a dobírám základnu. V 1700m začíná být kolem nepříjemně bílo a já schytám trest za mrak. Otáčím Handlovou a letím pod mraky na svahu , které by mohly být výživné. I když se zdají být blízko tak se k nim připlazím v 1000m a nemůžu pořádně ustředit. Pořád mi někam utíká. Nakonec se teda zvedám skoro do základny a už pokukuju na PDA kolikže mi to ještě chybí výšky na dokluz. 350m není moc a tak švihám po hřebeni přes Vtáčnik směr Nitra. Můj pomocník XCsoar hlásí dokluz na MC 0,4 , ale to se mi nechce zpomalovat takže ho mydlím svých 155km/h a i když výška zvolna dobíhá stejně musím zhruba 35km před cílem ještě přitočit. Zase mi dělá problém ustředit a tak mi vcelku trvá než se ručička vária usadí na hodnotě 2m/s. 

Nakonec nasazuji MC 2,2 a tlačím do Nitry. Daří se mi na rychlosti ještě pár desítek metrů získat pod mraky , které mám po trase a tak tedy zvedám MC na hodnotu 2,5. Dolétám do Nitry a k mému údivu tu ještě nikdo není. Sakrblé to by mohlo být dobré. Nakonec se přede mně dostal vzápětí přilétnuvší KMI a později i F9. Nicméně jsem si spravil chuť po těch nevydařených dnech. 

Takže se tedy možná dostanu do té dvacítky mezi elitu. Škoda těch polí a neslaných nemastných výkonů v této soutěži. No ale je to tak , není trénink nejsou výsledky....... Ahoj!